STEFAN KUDELSKI

Elektronik i wynalazca, twórca magnetofonu, laureat nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Ur. 27.02.1929 w Warszawie – zm. 26.01.2013 w Cheseaux-sur-Lausanne w Szwajcarii.

Na krótko przed wybuchem II wojny światowej Stefan Kudelski emigruje wraz z rodziną do Francji, następnie do Szwajcarii. Rozpoczyna studia na Politechnice w Lozannie. Nie kończy studiów, postanawia kontynuować naukę na własną rękę.

Doświadczenia prowadzi w prywatnym domowym laboratorium. W roku 1951 konstruuje tu prototyp magnetofonu Nagra, który następnie ulepsza i już rok później, podczas wystawy The First International Amateur Recording Contest w Lozannie, zdobywa za niego pierwszą nagrodę. W tym samym roku zakłada, działającą po dziś dzień, firmę Nagra.

Urządzenie nagrywające Nagra SN w Muzeum Enter w Solothurn, źródło: Kaethe17, CC BY-SA 4.0
Urządzenie nagrywające Nagra SN w Muzeum Enter w Solothurn, źródło: Kaethe17, CC BY-SA 4.0

Kudelski tworzy Nagrę III – wersję tranzystorową swojego magnetofonu, w roku 1958. Sprzęt przebojem zdobywa światowe rynki, staje się numerem jeden pośród magnetofonów reporterskich.

Od administracji J.F. Kennedy’ego dostaje zlecenie stworzenia zminiaturyzowanej wersji szpulowych magnetofonów dla służb specjalnych. Wynalazek znajduje także zastosowanie w filmach, za co Kudelski otrzymuje dwie nagrody naukowo-techniczne Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz dwie statuetki Oscara.

W roku 1952 magnetofon Kudelskiego jest wykorzystywany podczas ekspedycji na Mount Everest, a w roku 1960 przy zanurzeniu batyskafu na dno Rowu Mariańskiego. Zapisuje również słowa Neila Armstronga wygłaszane na powierzchni Księżyca.

Korzystano m.in. z: polskieradio.pl, warszawa.naszemiasto.pl, nagra.com

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI