ZOFIA KIELAN-JAWOROWSKA

Wybitna paleobiolog, organizatorka i szef wypraw paleontologicznych, jeden z najlepszych specjalistów na świecie w zakresie badań nad pierwotnymi ssakami, wykładowczyni na Harvardzie, Uniwersytecie Paris Diderot, Uniwersytecie w Oslo.

Ur. 25.04.1925 w Sokołowie Podlaskim – zm. 13.03.2015 w Warszawie.

Sanitariuszka z Powstania Warszawskiego. W latach 1963-1971 organizuje wyprawy paleontologiczne do Mongolii. Na Pustyni Gobi odkrywa szczątki nieznanych dotąd gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków z okresu późnej kredy. Imponujące znaleziska z tych ekspedycji – szkielety dinozaurów, żółwi, krokodyli, jaszczurek,węży i ssaków po dziś dzień są przedmiotem badań paleontologów z całego świata. Eksponaty z Pustyni Gobi, po wykonaniu odlewów w Polsce, zgodnie z umową, trafiają z powrotem do Mongolii.

Wykłada m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Paris Diderot oraz Uniwersytecie w Oslo. Członkini m.in. PAN, Norweskiej Akademii Nauk, Academia Europaea. Od jej imienia lub nazwiska nazwano dziesiątki gatunków i rodzajów wymarłych zwierząt (m.in. Kielanodon, Kielantherium, Zofiabaatar, Zofiagale, Indobaatar zofiae).

W latach 1980-1989 piastuje rolę wiceprezydenta International Union of Geological Sciences, IUGS, zostaje też prezeską Norweskiego Towarzystwa Paleontologicznego.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Camerino we Włoszech, lauratka Walter Granger Memorial Award – nagrody przyznawana za działalność eksploratorską w Stanach Zjednoczonych, kawaler Romer-Simpson Medal – najwyższego odznaczenia przyznawane przez Towarzystwo Paleontologii Kręgowców w USA.

Współautorka dzieła „Mammals from the Age of Dinosaurs: Origins, Evolution and Structure”, autorka ponad 220 artykułów naukowych.

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Źródła: paleo.pan.pl, Zofia Kielan-Jaworowska „Autobiografia” – uwaga, wciąga!

Foto: 1965, na wykopaliskach w Ałtan Uła, Autobiografia