Tamara Łempicka
Tamara Łempicka

TAMARA ŁEMPICKA, TAMARA DE LEMPICKA, TAMARA GÓRSKA

Światowej sławy malarka art déco, autorka obrazów osiągających najwyższe ceny na światowym rynku sztuki spośród prac wszystkich polskich malarzy.

Ur. 16.06.1898 w Moskwie – zm. 18.03.1980 w Cuernavaca w Meksyku.

Córka Malwiny i Borysa Górskich przychodzi na świat w Moskwie, mieszka z matką w Warszawie.  W roku 1911 wyjeżdża do rodziny do Petersburga, gdzie uczestniczy w kursie rysunku i malarstwa. Fałszuje własną metrykę i wpisuje jako miejsce narodzin Warszawę, jako dorosła artystka podkreśla, że jest Polką. W roku 1916 wychodzi za Tadeusza Lempickiego, piotrogrodzkiego adwokata.

W 1918 roku przeprowadza się do Paryża. Kontynuuje naukę w Academie Ranson.  Podziwiana jest zarówno jej sztuka, nacechowana postkubizmem, czerpiąca z tradycji i łącząca ją z modernizmem, jak i sama artystka szokująca otoczenie sposobem bycia. Łempicka staje się światową gwiazdą malarstwa art déco. W wieku 28 lat zarabia pierwszy milion dolarów.

Pod koniec lat 20. powstają najważniejsze prace, w tym najbardziej dziś znana, czyli „Autoportret” nazywany także „Kobietą w zielonym bugatti”. W roku 1933 malarka ponownie wychodzi za mąż – tym razem za kolekcjonera jej prac, barona Raoula Kuffnera.

Tamara de Lempicka - The Musician [1929], aut. fot.: Gandalf's Gallery, CC BY-NC-ND 2.0
Tamara de Lempicka – The Musician [1929], aut. fot.: Gandalf’s Gallery, CC BY-NC-ND 2.0

Z uwagi na żydowskie pochodzenie ojca, po „nocy kryształowej” emigruje do Stanów Zjednoczonych. Ameryka nie przyjmuje sztuki Łempickiej tak dobrze jak Europa. Po wojnie zaś i w Europie art déco ustępuje już miejsca surrealizmowi i abstrakcji. W roku 1978 Łempicka przenosi się do Cuernavaca w Meksyku.

W lutym roku 2020 na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie obraz Łempickiej „Portret Marjorie Ferry” zostaje sprzedany za 16 380 000 funtów. Zyskuje tym samym miano najdrożej sprzedanego polskiego obrazu w historii (detronizując „La Tunique Rose” tej samej autorki).

Według życzenia artystki, po jej śmierci ciało skremowano, a prochy rozrzucono z helikoptera nad wulkanem Popocatépetl.

Korzystano z: culture.pl, wiadomosci.wp.pl, czasnawnetrze.pl, Giles Neret „Lempicka”.

SZTUKI PLASTYCZNE