Tadeusz Kościuszko, Emmet Collection of Manuscripts Etc. Relating to American History, domena publiczna
Tadeusz Kościuszko, Emmet Collection of Manuscripts Etc. Relating to American History, domena publiczna

TADEUSZ KOŚCIUSZKO

Inżynier wojskowy, przywódca insurekcji z roku 1794 przeciw Rosji i Prusom, generał brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość USA, stronnik Indian w walce o ich prawa.

Ur. 4.02.1746 na Mereczowszczyźnie – zm. 15.10.1817 w Solothurn (Solurze) w Szwajcarii.

POLSKA – FRANCJA

Pochodzi z rodziny szlacheckiej, jako dziecko uczy się w szkole pijarów w Lubieszowie. W wieku 14 lat zostaje sierotą i tylko dzięki wsparciu rodu Czartoryskich może kontynuować naukę w Szkole Rycerskiej. Otrzymuje królewskie stypendium na studia sztuk pięknych w Paryżu. We Francji chodzi też na prywatne lekcje inżynierii wojskowej.

USA

W 1775 roku powraca do Polski, nie może jednak znaleźć pracy. Spiera się z bratem, miłość do Ludwiki Sosnkowskiej nie zostaje odwzajemniona – w efekcie Tadeusz postanawia wyemigrować. W 1776 roku trafia do Stanów Zjednoczonych. Przez rok ubiega się o posadę w wojsku. Już jako pułkownik Armii Kontynentalnej planuje i przygotowuje umocnienia dla wojsk amerykańskich pod Saratogą, dzięki którym Amerykanie wkrótce odnoszą sukces.

Później na rozkaz George’a Washingtona Tadeusz Kościuszko buduje forty w Filadelfii i West Point. Otrzymuje od prezydenta tytuł generała oraz symboliczną parę pistoletów i szablę z grawerem: „Ameryka i Washington przyjacielowi swemu, Tadeuszowi Kościuszce”.

W Stanach Zjednoczonych poznaje też przyszłego prezydenta Thomasa Jeffersona, którego próbuje przekonać do zdelegalizowania niewolnictwa. Jefferson docenia idealizm Polaka, nazywa go godnym podziwu, sam jednak nie jest gotów zrezygnować z posiadania niewolników. Kościuszko głosi, że zapis z Deklaracji Niepodległości, mówiący o równości wszystkich ludzi, odnosi się do niewolników i Indian w takim samym stopniu jak do białych obywateli.

POLSKA

Po 1784 roku wraca do Polski, gdzie podejmuje walkę o prawa i wolność chłopów. Głośno mówi, że walczy wyłącznie za wolność całego narodu, nigdy tylko z myślą o szlachcie. W 1794 roku udaje mu się ogłosić Uniwersał połaniecki, poprawiający warunki życia chłopów. W tym samym czasie prowadzi też pertraktacje o całkowity rozdział państwa i Kościoła. Otwarcie krytykuje Kościół, mówi, że instytucja wykorzystuje ciemnotę ludu i stanowi najwyższe zagrożenie dla rozsądku. Apeluje o poszanowanie dla odmienności wyznań.

W wojnie w obronie Konstytucji 3 maja bierze udział jako dowódca, inżynier i fortyfikator. 24 maja 1794 roku wszczyna powstanie. Sprawdza się jako doskonały organizator i przywódca. Po raz pierwszy w historii udaje mu się zaangażować do walki znaczną część chłopstwa. W październiku trafia do niewoli do Petersburga. Po śmierci carycy Katarzyny II zostaje zwolniony przez cara Pawła. Postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby odzyskać zaległy żołd i posiadłość ziemską. Po wyleczeniu ran wraca do Europy, a dochód ze sprzedaży amerykańskiej posiadłości przekazuje Jeffersonowi na wykup i uwolnienie niewolników.

SZWAJCARIA

Pod koniec życia wyjeżdża do Szwajcarii, korzysta z gościny znajomej rodziny Zeltnerów z Solury. Tutaj też w roku 1817 umiera. Jego serce spoczywa w Zamku Królewskim w Warszawie, a ciało w kryptach królewskich w Krakowie.

W 1823 roku w Krakowie powstaje Kopiec Kościuszki. Budowa trwa trzy lata.

Tablica na szczycie Mount Kosciuszko, Australia, źródło: Mass Ave 975, CC BY-SA 3.0

Imię Kościuszki noszą m.in.: najwyższy szczyt Australii kontynentalnej, hrabstwo w stanie Indiana, miasto w stanie Missisipi oraz wyspa na Alasce. Jego pomniki stoją w Chicago, w Waszyngtonie, w Detroit i w Filadelfii. W Filadelfii działa Thaddeus Kosciuszko National Memorial – muzeum pamięci. Od roku 1936 w Solurze w Szwajcarii działa Muzeum Tadeusza Kościuszki.

Korzystano m.in. z: kopieckosciuszki.pl, natemat.pl, kosciuszko-solothurn.ch