STEFAN TYSZKIEWICZ

Inżynier i wynalazca. Konstruktor m.in. innowacyjnych wózków inwalidzkich, dzięki którym można było pokonać schody, dyktafonów, samochodu rajdowego i wykrywaczy min przeciwpiechotnych.

Ur. 24.11.1894 w Warszawie – zm. 06.02.1976 w Londynie.

Studiuje na Uniwersytecie Oksfordzkim, musi jednak przerwać naukę ze względu na wybuch I wojny światowej. Podczas wojny działa jako ochotnik Czerwonego Krzyża.

W roku 1921 podejmuje studia na nowo, tym razem w paryskiej École des Sciences Politiques, będąc równocześnie wolnym słuchaczem na uczelniach technicznych.

W 1924 roku rozpoczyna prace nad konstrukcją własnego samochodu. Zakłada spółkę Automobiles Ralf Stetysz, która produkuje pojazd w dwóch wersjach. Samochód Tyszkiewicza spotyka się z aprobatą konsumentów, odnosi sukcesy na imprezach sportowych i turystycznych, w tym rajdach.

W roku 1944 konstruuje urządzenie do wykrywania i unieszkodliwiania min przeciwpiechotnych.

W 1958 roku zdobywa grand prix na Expo w Brukseli za autorskie dyktafony. Później konstruuje jeszcze innowacyjne wózki inwalidzkie, które pozwalają na pokonywanie schodów, za co dostaje złote medale na wystawach w Genewie i Nowym Jorku.

Pochowany na Cmentarzu Brompton w Londynie.

Źródła: Encyklopedia PWN