STANISŁAW ROGALSKI

Inżynier, konstruktor lotniczy, doradca NASA.

Ur. 25.05.1904 r. w Ołomuńcu – zm. 06.02.1976 r. w Huntington na Long Island, w USA.

Studiuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 1925 otrzymuje dyplom pilota wojskowego po przeszkoleniu lotniczym w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. W roku 1927 wraz ze Stanisławem Wigurą projektuje i buduje samolot sportowy WR-1, którym startuje później w Krajowym Konkursie Awionetek. Pod koniec roku tworzy zespół konstruktorski z Wigurą, Stanisławem Rogalskim i Jerzym Drzewieckim. Zespół zajmuje się budową samolotu sportowego RWD-1. Gotowy samolot zdobywa nagrodę Ministerstwa Komunikacji w II Konkursie Awionetek.

W roku 1929 uzyskuje tytuł inżyniera mechanika i zostaje starszym asystentem w Katedrze Budowy Samolotów Politechniki Warszawskiej. W latach 1931-1934 wykłada budowę samolotów na Politechnice Lwowskiej. W roku 1939, po wybuchu wojny, przedostaje się do Francji, gdzie zostaje pilotem rezerwy w lotnictwie polskim. Wkrótce potem przenosi się do Anglii, by projektować zabudowę uzbrojenia w samolotach Westland.

W roku 1941 wyjeżdża do Turcji i zostaje dyrektorem technicznym wytwórni tureckiej ligi lotniczej. Konstruuje kilka nowych modeli samolotów, pracuje przy budowie tuneli aerodynamicznych. Na politechnice w Stambule organizuje wydział budowy samolotów i prowadzi wykłady z aerodynamiki stosowanej.

W roku 1948 emigruje do USA i podejmuje pracę w firmie Lord Company produkującej amortyzatory lotnicze. Rok później przenosi się do Chase Aircraft w Trentom. W roku 1950 zostaje tu głównym aerodynamikiem i opracowuje metodę zwiększającą nośność skrzydeł.

Po przejściu na emeryturę, współpracując z NASA, prowadzi obliczenia aerodynamiczne i projekty techniczne rozwiązań dla pojazdu księżycowego jako doradca w sprawach energetyki.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim W Warszawie.

Obrazek: ipsb.nina.gov.pl