Zygmunt Mineyko polskaswiatu.pl

ZYGMUNT MINEYKO, Ζίγκμουντ Μινέικο

Inżynier wojskowy, naukowiec, hellenofil, współautor odkryć archeologicznych, honorowy obywatel Grecji.


Ur. w 1840 r. w Bałwaniszkach – zm. 27 grudnia 1925 r. w Atenach.

Po ukończeniu liceum w Wilnie wstępuje do Mikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego w Sankt-Petersburgu. W 1861 roku wraca w rodzinne strony i prowadzi antyrosyjską agitację wśród ludności polskiej i białoruskiej. Z powodu prześladowań wyjeżdża do genueńskiej Szkoły Wojskowej. Podczas powstania styczniowego wraca do kraju i służy w oddziale Langiewicza. Najpierw aresztowany przez Austriaków, później skazany na śmierć przez Rosjan. Wyrok ostatecznie zamieniono na zsyłkę na Syberię. W roku 1856 ucieka i dociera do Francji, spotyka się z cesarzem Napoleonem III. Studiuje w elitarnej paryskiej Ecole Militaire na wydziale inżynierii lądowej i wodnej.

W latach 70-tych XIX wieku jest naczelnym inżynierem Epiru i Tessalii w Grecji. Od 1872 r. buduje fortece Jánina i Préveza oraz drogi strategiczne na terenie Epiru. Przez kolejne dekady jako główny inżynier nadzoruje budowę linii kolejowych, mostów i kanałów w Bułgarii, Turcji i Grecji.

Zakłada w Grecji rodzinę, jedna z jego córek, Zofia Mineyko, wychodzi za Georgiosa Papandreou, późniejszego premiera Grecji. Mieszka kolejno w Ioanninie, Smyrnie i Atenach, gdzie przez lata kieruje departamentem w Ministerstwie Robót Publicznych.

W 1876 roku Mineyko inicjuje zakończone sukcesem badania archeologiczne w poszukiwaniu starożytnego teatru w Dodonie. Pociąga go numizmatyka. Posiada liczącą kilkaset obiektów kolekcję starożytnych monet, zebraną w czasie zawodowych pobytów w Turcji, Grecji i Bułgarii. W 1880 r. opracuje mapę etnograficzną Epiru. W czasie pierwszej wojny bałkańskiej przyczynia się do zdobycia przez Greków Ioanniny, za co zostaje nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi.

Pochowany na I Cmentarzu Ateńskim.

Korzystano z: czapscy.org.pl, „Inżynierowie polscy XIX i XX wieku”, tom VII, pod red. Józefa Piłatowicza, materiały Ambasady RP w Atenach.

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie RP w Atenach.