MARTA RUDZKA

Architekt, projektantka m.in. dziesięciu wieżowców na Manhattanie, w tym Trump World Tower.

Ur. w roku 1931.

W czasie wojny jest łączniczką AK w Warszawie, jej oddział stacjonuje na wydziale architektury. Po wojnie, z sukcesem, zdaje na architekturę. Już po studiach na Politechnice Warszawskiej przez dwa lata pracuje jako redaktor naukowy wydawnictwa Arkady.

W roku 1957 Stowarzyszenie Architektów Polskich wysyła ją na tygodniowy kurs do Oksfordu. Po kursie ma udać się do Paryża, jednak plan napotyka zasadniczą przeszkodę: nie zostaje przepuszczona przez granicę. Musi zostać w Londynie.

Ostatecznie zdobywa wizę w konsulacie francuskim, wyjeżdża do Paryża. Znajduje pracę w biurze architektonicznym.

W roku 1962 Marta Rudzka wyprowadza się do Nowego Jorku. Znajduje pracę w budownictwie mieszkaniowym, następnie trafia do pracowni projektowej I.M. Peia. Mimo prestiżu biura, pracy w nim nie wspomina dobrze – wszyscy architekci byli wykształceni w Harvardzie, a kobietom nie powierzano własnych projektów. Rzuca pracę. Udaje jej się znaleźć kolejną – dla biura Davis Brody, dla którego pracowała już wcześniej.

Projektuje 38-piętrowy kompleks wieloużytkowy w Lyonie we Francji, przez sześć lat podróżuje do Europy, pilnując zgodności kolejnych faz budowli z projektem.

Kilka lat później, w roku 1997, staje przed największym projektowym wyzwaniem – ma w ramach biura Costas Kondylis & Associates zaprojektować wieżowiec dla Donalda Trumpa, późniejszego prezydenta USA. Sama inwestycja wzbudza gorące kontrowersje ze względu na swoje posadowienie, ostatecznie jednak na Manhattanie staje monumentalny 72-piętrowy, 264-metrowej wysokości wieżowiec Trump World Tower. Jest współtwórczynią 10 nowojorskich budynków.

Korzystano m.in. z: dziennikpolski24.pl, wysokieobcasy.pl, polskaprzyszlosc.pl

ARCHITEKTURA