ROBERT KONIECZNY

Jeden z najciekawszych współczesnych architektów, autor projektów śmiałych i niebanalnych, laureat wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Ur. w 1969 roku w Katowicach.

Studiuje na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 90. wraz z Marleną Wolnik zakłada pracownię projektów architektonicznych KWK Promes. W centrum uwagi znajdują się domy mieszkalne.

Pierwszym ważnym projektem jest Dom z Ziemi Śląskiej – budynek architektonicznie nawiązujący do zmian w krajobrazie, na którym piętno odbija przemysł górniczy. Projekt zostaje nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award, przyznawanej co dwa lata przez Unię Europejską, a w 2004 roku trafia do publikacji „The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture”.

W 2002 roku Konieczny projektuje „Dom Aatrialny”, z podziemnym wjazdem, pozwalającym na wyeksponowanie najatrakcyjniejszej ściany budynku.

W latach 2004-2005 powstaje projekt „Domu Bezpiecznego” – willi zapewniającej maksymalny poziom bezpieczeństwa. Budynek zostaje wyposażony w ruchome ściany, całkowicie odcinające go od otoczenia.

Wkrótce później powstaje „Dom Otwarty”, zaprojektowany na zasadzie „szuflad” wystających z bryły budynku, będących prywatnymi pokojami i dzielących w środku przestrzeń wspólną.

W 2007 roku projektuje „Dom Typowy” o kształcie ściętego walca. Jest to najbardziej oszczędny energetycznie i najmniej ingerujący w otoczenie projekt architekta.

W tym samym roku Konieczny trafia na listę „101 najbardziej ekscytujących nowych architektów na świecie” magazynu „Wallpaper”, a rok później zostaje laureatem nagrody „Europe 40 under 40” przyznawanej przez muzeum architektury The Chicago Athenaeum. Z kolei projekt „Domu Aatrialnego” zostaje uznany za „Dom Roku” przez World Architecture News.

W 2009 roku Konieczny zdobywa pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na gmach Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt stanowi pierwszą publiczną realizację architekta.

W 2012 roku powstaje „Dom Autorodzinny”, do którego wnętrza wjeżdża się samochodem, a garaż stanowi jedno z pomieszczeń, na równi z innymi. Mniej więcej w tym czasie zostaje niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

Projektuje też własny dom: „Arkę Koniecznego”, niezwykłą betonową bryłę osadzoną na zboczu wzgórza.

Korzystano z: culture.pl, kwkpromes.pl

Foto: 2010, aut. Golman, CC BY-SA 3.0