Profesor Karol Myśliwiec w czasie spotkania podczas Warszawskich Targów Książki
Profesor Karol Myśliwiec w czasie spotkania podczas Warszawskich Targów Książki

KAROL MYŚLIWIEC

Archeolog, egiptolog, pisarz, poliglota, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, profesor UW, wykładowca na uniwersytetach w Chile, Japonii, Kanadzie i USA, członek Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów.

Ur. 3.11.1943 w Jaśle.

Zastanawia się nad wyższą szkołą teatralną, jednak ostatecznie wybiera egiptologię. Studiuje u profesora Kazimierza Michałowskiego. Bierze udział w wykopaliskach w Egipcie i Syrii, w Sudanie i na Cyprze. W latach 1985-95 kieruje polsko-egipskimi wykopaliskami w Tell Atrib w delcie Nilu. W konsekwencji przywraca światu dzielnicę rzemieślników i artystów, w tym doskonale zachowaną łaźnię.

Obejmuje kierownictwo polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze. Przy najstarszej piramidzie świata odkrywa wykuty w skale grobowiec z unikatowymi reliefami i malowidłami.

Karol Myśliwiec, © MD
Karol Myśliwiec o wschodzie słońca zmierza pod piramidę Dżasera w Sakkarze, © MD

Grobowiec okazuje się być miejscem pochówku wezyra Merefnebefa. Na początku lat dwutysięcznych Michałowski dociera także do grobowca kapłana Ni-anch-Nefertuma.

Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych i kilkunastu książek dotyczących starożytnego Egiptu. Podczas spotkania w rodzinnym Jaśle mówi: „Archeolog musi publikować szybko i w wielu językach, by o postępach w pracach dowiedział się cały świat. W cenie jest też uważność i kontekst historyczny, który czasem prowadzi do zaskakujących wniosków i wielkich odkryć.”

Korzystano m.in. z: Polskie Radio audycja „Prywatne życie Karola Myśliwca”, mojejaslo.pl

FILM, TEATR, SCENA