Józef Kosacki
Józef Kosacki

JÓZEF KOSACKI

Naukowiec i inżynier. Wynalazca m.in. ręcznego wykrywacza min.

Ur. 21.04.1909 w Łapach –  zm. 26.04.1990 w Warszawie.

Zaraz po studiach inżynierskich na Politechnice Warszawskiej idzie do wojska. Następnie pracuje w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym. W czasie obrony Warszawy w roku 1939 Józef Kosacki uruchamia uszkodzoną radiostację Warszawa II, dzięki czemu prezydent miasta może nadawać komunikaty dla mieszkańców.

Po opuszczeniu stolicy, podczas ewakuacji, zostaje internowany na Węgrzech, ale wkrótce ucieka z obozu. Zaciąga się do Polskich Sił Zbrojnych. Po klęsce Francji wyjeżdża do Anglii, żeby ostatecznie trafić do Centrum Wyszkolenia Łączności w… Szkocji.

We wrześniu 1941 roku brytyjskie Ministerstwo Zaopatrzenia ogłasza konkurs na projekt i wykonanie wykrywacza min. Kosacki rozpoczyna pracę nad projektem, po trzech miesiącach, z pomocą sierżanta Andrzeja Gabrosia, tworzy urządzenie. Po testach wszystkich projektów konkursowych w terenie okazuje się, że wynalazek Kosackiego deklasuje konkurencję, a w efekcie polski konstruktor wygrywa konkurs.

"The remains of a universal carrier blown up by a mine in Tilly-sur-Seulles, 19 June 1944:. Źródło: Imperial War Museum, domena publiczna
„The remains of a universal carrier blown up by a mine in Tilly-sur-Seulles, 19 June 1944:. Źródło: Imperial War Museum, domena publiczna

Na frontach II wojny światowej wykrywacz min występuje pod nazwą Mine Detector Polish Mark I. Wynalazca jednak niespodziewanie nie ubiega się o patent. Bezpłatnie oddaje pomysł Brytyjczykom, za co otrzymuje podziękowania od króla Jerzego VI.

Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Korzystano z: pw.edu.pl, historia.org, witi.wroc.pl.

Foto: wykrywacz Mark I, zdjęcie z kolekcji Imperial War Museum. Domena publiczna.

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI