Jadwiga Michalska-Picado
Jadwiga Michalska-Picado

JADWIGA MICHALSKA-PICADO, JADWIGA MICHALSKI DE PICADO, JADWISIA MICHALSKI DE PICADO

Pierwsza kobieta-lekarz w historii Kostaryki, matka prezydenta Kostaryki Teodoro Picado Michalskiego.

Ur. w Krakowie lub Noworadomsku w roku 1874 – zm. 1928 lub 1929 w Kostaryce.

Studiuje medycynę w Londynie. Tutaj poznaje swojego przyszłego męża – Teodoro Picado Marína. 20 lipca 1898 biorą ślub, po czym wyjeżdżają do jego rodzinnego kraju – Kostaryki. Po urodzeniu syna Michalska-Picado udaje się do Genewy, aby dokończyć studia. Z dyplomem powraca do Kostaryki. Długo trwa zanim konserwatywne środowisko medyków pozwala sobie na otwarcie przed nie-mężczyzną drzwi do kariery. Ostatecznie Polka zostaje przyjęta w skład kostarykańskiego Kolegium Lekarzy i Chirurgów. Dzięki temu rozpoczyna własną praktykę lekarską, zostając pierwszą kobietą-lekarzem w Kostaryce.

W roku 1910 Jadwiga Michalska-Picado wyjeżdża do Europy. Odwiedza Paryż, Wiedeń, Monachium, Salzburg, w końcu trafia do Polski, w której spotyka się z braćmi. Rok później powraca do San José. Praktykę lekarską prowadzi aż do śmierci.

Maria Paradowska pisze: „Przez długie lata utrzymywała się w Kostaryce legenda o lekarce Polsce, która wędrowała po ubogich wioskach, niosąc pomoc najbiedniejszym chorym. Toteż ludzie przypisywali jej wręcz nadprzyrodzone siły”. [1]

Syn Jadwigi Michalskiej i kostarykańskiego lekarza Teodoro Picado Marína, czyli Teodoro Picado Michalski, w roku 1944 zostaje prezydentem Kostaryki.

Korzystano m.in. z: Maria Paradowska „Polacy w Meksyku i Ameryce Środkowej” [1], radomsko24.pl, de.wikipedia.org, przeglad.australink.pl

MEDYCYNA