Ignacy Mościcki

IGNACY MOŚCICKI

Chemik, wynalazca, prezydent RP.

Ur. 1.12.1867 w Mierzanowie – zm. 2.10.1946 w Versoix w Szwajcarii.

Studiując chemię na uniwersytecie w Rydze, działa w polskich organizacjach socjalistycznych. Przez wykrycie jego nielegalnej produkcji materiałów wybuchowych mających posłużyć do przeprowadzenia zamachu na generał-gubernatora Josifa Hurkę, zmuszony jest w roku 1892 wyemigrować do Londynu.

Tutaj też kontynuuje działalność w Związku Zagranicznym Socjalistów Polskich, poprzez który poznaje Józefa Piłsudskiego. W roku 1897 zostaje asystentem na uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. Parę lat później zajmuje stanowisko kierownika technicznego firmy Société de l’Acide Nitrique.

W roku 1912 przenosi się na Katedrę Chemii Fizycznej i Elektrochemii Technicznej Politechniki Lwowskiej.

Kiedy Polska odzyskuje niepodległość, Ignacy Mościcki wraca do kraju i zajmuje się organizacją przemysłu chemicznego. Od roku 1922 pełni funkcję dyrektora naczelnego Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie. Najgłośniejszym osiągnięciem naukowym Mościckiego jest opracowanie przemysłowej metody otrzymywania kwasu azotowego z powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ma na koncie ogółem ponad 60 prac i 40 patentów.

W roku 1926, po dokonaniu zamachu stanu, Piłsudski proponuje kandydaturę Mościckiego na stanowisko prezydenta RP. 1 czerwca 1926 r. Ignacy Mościcki zostaje prezydentem, zaś w roku 1933 zostaje wybrany na kolejną kadencję.

Ostatecznie rezygnuje z urzędu i jako osoba prywatna wyprowadza się do Szwajcarii, by spędzić tu ostatnie lata życia.

W 1993 roku szczątki Ignacego Mościckiego przewieziono do Polski i złożono w krypcie prezydenckiej bazyliki archikatedralnej św. Jana w Warszawie. Symboliczny grób Mościckiego znajduje się w alei zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Korzystano z: dzieje.pl, pw.edu.pl, ciekawostkihistoryczne.pl, ryszardtadeusiewicz.natemat.pl.

Foto: commons.wikimedia.org

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI