HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI

Kompozytor, pedagog, najpopularniejszy polski muzyk awangardowy XX wieku.

Ur. 6.12.1933 w Czernicy k. Rybnika – zm. 12.11.2010 w Katowicach.

Uczy się w Średniej Szkole Muzycznej w Rybniku na wydziale instruktorsko-pedagogicznym, później studiuje kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

W roku 1958 debiutuje na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, po którym zyskuje opinię jednego z najciekawszych kompozytorów awangardowych w Polsce.

W roku 1961 z powodzeniem prezentuje swoje kompozycje w Paryżu – na II Biennale Młodych, otrzymuje I nagrodę za I Symfonię „1959”.

Od 1956 roku pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

W roku 1967 zajmuje III miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, sześć lat później, w tym samym konkursie – miejsce pierwsze.

W roku 1992 jego III Symfonia trafia na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta.

Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych, kawalerem Orderu Orła Białego, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis” oraz Orderu Ecce Homo.

Jego imię nosi Filharmonia Śląska w Katowicach.

Pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Źródła: culture.pl, polskieradio.pl