HELENA RUBINSTEIN

Twórczyni kosmetycznego imperium.

Ur. 24.12.1870 r. (lub 25.12.1872) w Krakowie – zm. 01.04.1965 r. w Nowym Jorku.

Pochodzi z biednej rodziny żydowskiej. Jej ojciec nie wyraża zgody na ślub z ubogim studentem medycyny, sam znajduje Helenie wybranka, starego wdowca. Ta jednak buntuje się i wyjeżdża do Australii, do wuja.

Młoda kobieta pracuje w sklepie i opiekuje się dziećmi wujostwa. Wspomina, że nie znosi Australii przez słońce, które nie sprzyja urodzie. Nie wychodzi z domu bez kapelusza z szerokim rondem lub parasolki. Z Polski bierze wybielający cerę krem Valaze, opracowany przez węgierskiego chemika, co pozwala jej stać się ewenementem pośród opalonych Australijek.

Zaczyna własnoręcznie, w kuchni, przygotowywać krem. Od kobiety poznanej na pokładzie statku do Australii pożycza 250 funtów i otwiera salon piękności. Używa w nim tego właśnie kremu. Po paru latach wyjeżdża do Melbourne, gdzie rzesza kobiet zaczyna się interesować jej specyfikiem.

Wkrótce po otwarciu odwiedza ją reporterka prasowa z Sydney. Po ukazaniu się w prasie jej artykułu do Rubinstein przychodzą tysiące zamówień. Wówczas zaprasza do współpracy dra Lykusky’ego – twórcę kremu. Rubinstein wychodzi z przekonania, że kobiety nie uwierzą w jakość niczego, co będzie zbyt tanie. Dyktuje więc ceny będące często równowartością miesięcznej pensji, a i tak pozyskuje mnóstwo klientek.

Po wybuchu I wojny światowej wyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie otwiera szereg salonów piękności i sklepów z własnymi kosmetykami. Zatrudnia swoje siostry i kuzynki – konkurentka Elizabeth Arden nazywa je „polską mafią”.

Elizabeth Arden stanowi dla Rubinstein konkurencję na wielu polach, nie tylko w biznesie. Po rozwodzie, mąż Heleny żeni się właśnie z jej konkurentką. Rubinstein w dwa lata po rozwodzie wychodzi za młodszego od niej o 15 lat gruzińskiego księcia.

W roku 1950 jest właścicielką 154 fabryk i 32 instytutów rozsianych po całym świecie.

Jej apartament w Nowym Jorku ma 26 sypialni, a jego ściany zdobią dzieła Picassa, Chagalla, Matisse’a, Miro czy Modiglianiego.

Jest twórczynią kremów przeciwzmarszczkowych, przeciwsłonecznych, zalotki, wodoodpornego tuszu do rzęs, elektrolizy i pierwszych salonów piękności.

Majątek Heleny Rubinstein szacuje się na 100 mln dolarów, co czyni z niej najbogatszą kobietę tamtych czasów. Wielbicielami Rubinstein są m.in. pisarz Jean Cocteau, Pablo Picasso, który maluje jej portrety, i Salvador Dali, projektujący dla niej puderniczki.

Do końca życia wstydzi się swojego pochodzenia z biedoty, pisze pamiętniki, w których przedstawia swoją fałszywą historię, wedle której jest pierworodną córką bogatej szanowanej rodziny.

Pochowana na Mount Olivet Cemetery w nowojorskim okręgu Queens.

Źródła: newsweek.pl, gazetakrakowska.pl