FUNDACJA „DOBRA FABRYKA” – RWANDA, TOGO, SENEGAL, BURKINA FASO, DEM. REP. KONGO

POWSTANIE

Dobra Fabryka założona przez dziennikarza i publicystę Szymona Hołownię rozpoczęła działalność 8 sierpnia 2014 roku. Dziś organizowana przez nią pomoc dociera do blisko 40 000 osób rocznie. To podopieczni 6 fundacyjnych projektów w 5 afrykańskich krajach, dwóch krajach Azji oraz w Grecji.

AFRYKA

Dobra Fabryka prowadzi m.in. opiekę paliatywną w hospicjum w rwandyjskiej Kabudze.

W wiosce Gourcy w Burkina Faso założyła spółdzielnię rolniczą, ufundowała młyn i ogród, kopie studnie, założyła szkołę krawiecką, uczy pisać, czytać i liczyć.

Blisko 4000 chorych rocznie korzysta z dostępnej dla wszystkich apteki pod wezwaniem niejakiego św. Frydolina w Saoudé w Togo. Opłatą za leki są niewielkie ilości płodów rolnych, które następnie rozdawane są potrzebującym w szczególnie trudnej tutaj porze suchej.

Ośrodek dożywiania działający przy fundacyjnym Szpitalu św. Rafała w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Kongo karmi ok. 250 dzieci tygodniowo. Z przypadkami klinicznego niedożywienia walczy na jednym z oddziałów szpitala. W ośrodku dożywiania dzieci dostają cztery posiłki dziennie i jedzenie na te dni, które przed kolejną wizytą spędzają w swoich wioskach. W czasie, gdy dzieci spożywają posiłek, w szpitalnym ogrodzie rodzice są szkoleni w hodowli roślin oraz poznają zasady dietetyki. Co więcej – pielęgniarze składają potem niezapowiedziane wizyty kontrolne w rodzinach korzystających z pomocy. Szacunkowo ponad 1300 osób uniknęło dzięki tym działaniom choroby głodowej.

Administrowany przez Fundację szpital w Ntamugendze dysponuje 72 łóżkami. Miesięcznie zapewnia ok. 1500 przyjęć ambulatoryjnych, 500 hospitalizacji, 100 porodów, leczy 900 osób chorych na malarię, przeprowadza 70 transfuzji krwi. Rocznie to blisko 30 000 procedur medycznych. Dobra Fabryka opłaca pensje personelu, kupuje mleko terapeutyczne, a także leki i sprzęt.

Dobra Fabryka prowadzi także dwuletnią szkołę dla dziewcząt w senegalskim Dakarze. Obecnie uczy się w niej 56 dziewcząt i młodych pań w wieku 17–23 lat. Uczennice uczestniczą w zajęciach z opieki nad dzieckiem, ekonomii, gotowania, prowadzenia domu, pracują również w sąsiednim żłobku, również prowadzonym przez siostry franciszkanki. W konsekwencji wparcia fundacji 100% absolwentek znajduje pracę w zawodzie.

Polecamy kapitalny serwis: dobrafabryka.pl

Korzystano z: dobrafabryka.pl

Foto: youtube.com

NGO-sy