FELIKS TOPOLSKI

Malarz, rysownik, karykaturzysta, wydawca, autor murali.

Ur. 14.08.1907 r. w Warszawie – zm. 24.08.1989 r. w Londynie.

Od roku 1926 studiuje w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1932 wraz z innymi absolwentami zakłada grupę artystyczną Loża Wolnomalarska, z którą wystawia przez dwa lata. W Warszawie pracuje jako rysownik w „Cyruliku Warszawskim”, ilustruje „Polski słownik pijacki” Juliana Tuwima i maluje mural w holu Instytutu Promowania Sztuki Nowoczesnej.

W roku roku 1935 wyjeżdża do Londynu jako korespondent „Wiadomości Literackich”, aby wykonać cykl rysunków obchodów jubileuszowych króla Jerzego V. W stolicy Anglii zostaje na stałe, zyskuję renomę jako rysownik i karykaturzysta.

W czasie II wojny światowej pełni funkcję korespondenta wojennego na frontach Europy, Afryki i Azji. Tworzy wtedy tysiące rysunków i szkiców, które składają się na obszerną kronikę z wojny.

W roku 1947 otrzymuje obywatelstwo brytyjskie. W latach 50. zaczyna tworzyć monumentalne malowidła i fryzy, m.in. na Festiwal Brytyjski w roku 1951, z okazji koronacji Elżbiety II dla Pałacu Buckingham, murale na Carlton Tower w Londynie i St.Regis Hotel w Nowym Jorku. Poza tym tworzy 20 portretów brytyjskich pisarzy dla University of Texas.

W latach 1953-1979 wydaje prywatne czasopismo „Topolski’s Chronicle” o nakładzie 2000 egzemplarzy i „Memoir of the 20th Century”.

Pochowany na Highgate Cemetery, w północnym Londynie.

Korzystano z: agraart.pl, culture.pl, Wikipedia

Foto:  commons.wikimedia.org, aut. Allan Warren 1973  CC BY-SA 3.0