ELŻBIETA CHOJNACKA

Wybitna klawesynistka specjalizująca się w muzyce współczesnej.

Ur. 10.09.1939 w Warszawie – zm. 28.05.2017 w Paryżu.

Uczy się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie i Aimée van de Viele w Paryżu. W roku 1968 wygrywa międzynarodowy konkurs w Vercelli w kategorii klawesynu. Po tym sukcesie przeprowadza się do Paryża, w którym zostaje do końca życia.

W roku 1970 daje pierwszy recital współczesnej muzyki klawesynowej, a rok później wydaje pierwszą płytę. Jej muzyka charakteryzuje się połączeniem klasycznego instrumentu, jakim jest klawesyn, z nowoczesnym brzmieniem.

Wydaje liczne płyty, między innymi rejestrując cały dorobek klawesynowy György’a Ligetiego czy Maurice’a Ohany (za co w roku 2003 otrzymuje nagrodę Académie Charles Cros). Często współpracuje z Henrykiem Mikołajem Góreckim.

Utwory specjalnie dla artystki pisze kilkudziesięciu światowej sławy kompozytorów, m.in. Iannis Xenakis, György Ligeti, François-Bernard Mâche, Jean-Claude Risset, Maurice Ohana, Paweł Szymański, Henryk Mikołaj Górecki, Michael Nyman.

Jako solistka bierze udział w koncertach symfonicznych orkiestr Cleveland Symphony, Minneapolis Symphony, Orchestre de la Suisse Romande etc.

W roku 1995 otrzymuje tytuł profesora Mozarteum w Salzburgu.

W roku 1983 odbiera nagrodę SACEM za interpretację nowej muzyki francuskiej, w roku 1999 – francuski Order Legii Honorowej, rok później – „Orfeusza” za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Festiwalu „Warszawska Jesień”, w roku 2008 – „Tansmana”- nagrodę Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, a w roku 2009 – nagrodę Związku Kompozytorów Polskich i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pochowana na paryskim Cmentarzu Pere-Lachaise.

Korzystano z: culture.pl, polskieradio.pl

Foto: commons.wikimedia.org, aut. Jean-Luc Leopoldi CC BY-SA 4.0