Antoni Cierplikowski
Antoni Cierplikowski/ NAC polskaswiatu.pl

ANTONI CIERPLIKOWSKI, ANTOINE DE PARIS

Sławny mistrz fryzjerski, prekursor francuskiej haute coiffure, projektant, twórca marki Antoine, rzeźbiarz, przyjaciel koronowanych głów, gwiazda salonów, oryginał i ekscentryk.

Ur. 24.12.1884 w Sieradzu – zm. 5.07.1976, również w Sieradzu.

NASZ MINUTOWY FILM: TUTAJ

Syn szewca i krawcowej. Terminuje w rodzinnym zakładzie fryzjerskim w Łodzi. W roku 1901 wyjeżdża do Paryża. Fantazja, odwaga i nadzwyczajny talent, to cechy, dzięki którym szybko zdobywa uznanie. Staje się jednym z najbardziej wziętych i wpływowych stylistów, szczególnie cenionym przez paryską śmietankę towarzyską.

W roku 1909 wykonuje przełomową dla świata mody fryzurę damską zwaną później à la garçonne (na chłopczycę), podważa obowiązujący kanon. Włącza fryzjerstwo w niespokojnego artystycznego ducha epoki. Cierplikowski zyskuje przydomek „Picasso fryzury”.

Mistrz fryzjerski Antoni "Antoine" Cierplikowski w swojej pracowni, 1935, NAC, domena publiczna
Mistrz fryzjerski Antoni „Antoine” Cierplikowski w swojej pracowni, 1935, NAC, domena publiczna

Projektuje zarówno ubrania i akcesoria, jak i meble oraz wnętrza. Pracuje m.in. dla Josephine Baker, Poli Negri, Marleny Dietrich, Maty Hari, Sary Bernhard, Eleonory Roosevelt, księżnej Windsoru i Brigitte Bardot. W latach trzydziestych XX wieku ma już setki salonów w Europie i Ameryce funkcjonujących pod szyldem „Antoine”. Wydaje również ekskluzywny periodyk „Antoine Document pour la femme moderne”, prowadzi szkołę kosmetyczno-fryzjerską.

Po wojnie pracuje w Hollywood dla wytwórni Metro Goldwyn Mayer. W roku 1969, nie zważając na zadziwienie środowiska, wraca do rodzinnego Sieradza.

Laureat francuskiej Legii Honorowej. Bohater biografii zatytułowanej „Monsieur Antoine” napisanej przez francuskiego historyka Huberta Demory’ego. Pochowany na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu.

Korzystano z: polonika.pl, audycja Katarzyny Borowieckiej Antoni Cierplikowski – król fryzjerów i fryzjer królów w radiowej Trójce.

Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, aut. Zygmunt Frenkiel.