ANDRZEJ SEWERYN

Aktor, reżyser teatralny i filmowy, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Ur. 25.04.1946 w Heilbronn w Niemczech.

Studia kończy w PWST w Warszawie. W roku 1968 debiutuje jako aktor teatralny i wchodzi w skład Teatru Ateneum w Warszawie, który opuszcza dopiero w roku 1980.

Na początku lat 70. jest wykładowcą warszawskiej PWST, sam grywa w Teatrze Telewizji. Pierwszą większą rolę filmową otrzymuje w roku 1970 w filmie „Album polski” Jana Rybkowskiego. Później gra m.in. u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Stevena Spielberga, Jerzego Hoffmana i Jacka Bromskiego.

W roku 1980 wyjeżdża do Francji, gdzie ma zagrać kobiecą rolę w „Onych” Witkacego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kolejne 30 lat spędza w kraju nad Sekwaną. Jako trzeci cudzoziemiec w historii zostaje zaangażowany do prestiżowego teatru Comédie-Française. W roku 1995 zostaje socjetariuszem Komedii Francuskiej, a w roku 2013 socjetariuszem honorowym. Gra wiele znakomitych ról zarówno teatralnych, jak i telewizyjnych.

Wykłada w École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre w Lyonie i w Conservatoire national supérieur dart dramatique w Paryżu.

W roku 2006 debiutuje jako reżyser filmowy z filmem „Kto nigdy nie żył…”.

W roku 2010 wraca do Polski, a rok później obejmuje stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

Źródła:  filmweb.pl, culture.pl