Adam Kulczycki wybitny polak

ADAM KULCZYCKI

Inżynier, kartograf, astronom, podróżnik. Eksplorator Pacyfiku.

Ur. 02.10.1809 w Puławach – zm. 11.06.1882 na Tahiti.

Studiuje w warszawskiej Szkole Artylerii. Uczestniczy w powstaniu listopadowym, po którym we wrześniu roku 1831 zostaje odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari za wybitne męstwo.

Zmuszony do opuszczenia Polski po klęsce powstania wyjeżdża do Francji. W roku 1836 zostaje zaangażowany przez rząd Brazylii do prac inżynierskich. Przeżycia z Ameryki dokumentuje w „Kronice emigracji polskiej”. W roku 1838 powraca do Francji, 5 lat później wstępuje do służby kolonialnej.

W 1843 roku udaje się w rejs na wyspę Tahiti, objętą protektoratem Francji. W trakcie pobytu na wyspie prowadzi prace kartograficzne i hydrograficzne oraz obserwacje astronomiczne. Na podstawie zebranych informacji określa położenie archipelagu Wysp Towarzystwa. Sporządza dwie mapy Tahiti. Pod koniec pracy na wyspie kieruje urzędem do spraw ludności tubylczej z ramienia francuskiego rządu.

W roku 1859 przenosi się na wyspę Nowa Kaledonia, gdzie obejmuje kierownictwo nad sprawami wewnętrznymi kolonii, a do 1965 roku pełni funkcję dyrektora obserwatorium w Numei, stolicy wyspy. Po przejściu na emeryturę powraca na Tahiti.

Źródła:pl.wikipedia.org, encyklopedia.pwn.pl

Foto: commons.wikimedia.org