Bronisław Malinowski
Bronisław Malinowski

BRONISŁAW MALINOWSKI

Światowej sławy antropolog, etnolog, religioznawca i socjolog, autor pionierskiego dzieła „Życie seksualne dzikich”.

Ur. 7.04.1884 w Krakowie – zm. 16.05.1942 w New Haven.

Jako syn wybitnego badacza, Lucjana Malinowskiego, jest uczony w domu. W roku 1902 zostaje studentem Wydziału Filozofii UJ. Podczas studiów zaprzyjaźnia się z Witkacym, często odwiedza go w jego zakopiańskim domu.

W roku 1908 Bronisław Malinowski wyjeżdża do Londynu. Udaje mu się zebrać fundusze na ekspedycję do Nowej Gwinei i na Wyspy Trobriandzkie. Dzięki temu, w roku 1914, wyrusza w naukową podróż życia. Notabene, na początku towarzyszy mu Witkacy. Malinowski bada codzienne życie i obyczaje tamtejszej ludności, ich wierzenia i lokalny system gospodarczy. Co więcej – wszystkie obserwacje opisuje niezwykle szczegółowo. Szczególną sławę przynosi mu absolutnie pionierskie dzieło Życie seksualne dzikich. Jako pierwszy na świecie bada zwyczaje seksualne ludów wyspiarskich, wychodząc z wieloma fascynującymi obserwacjami.

English: Picture of Bronislaw Malinowski with natives on Trobriand Islands. 1917-18, London School of Economics Library Collections, domena publiczna
Bronislaw Malinowski z tubylcami na Wyspach Trobriandzkich, 1917-18, London School of Economics Library Collections, domena publiczna

Jest autorem nowego stylu pracy terenowej, stylu „aktywnego łowcy”, czyli fizycznego uczestnictwa w życiu opisywanych społeczności. Tworzy nową definicję kultury jako systemu zaspokajania potrzeb człowieka. Dzieli te potrzeby na te wspólne ze zwierzętami i te typowo ludzkie, zauważając, że niektóre są wspólne.

W roku 1927 obejmuje profesurę, a także pierwszą Katedrę Antropologii na Uniwersytecie Londyńskim. W roku 1934 odbywa podróż naukową do południowej i wschodniej Afryki. Dwa lata później odbiera doktorat honoris causa Uniwersytetu Harvarda. Od roku 1936 jest profesorem Yale University.

Pochowany na Evergreen Cemetery w New Haven, Connecticut, USA.

Korzystano z: „Polacy światu” Bolesław Orłowski, polskieradio.pl, Wikipedia

Fot. commons.wikimedia.org